bolge 1: forumlar

Asus notebooklarda recovery işlemi

Asus notebook & netbook destek, driver ve bilgi bölümü

Asus notebooklarda recovery işlemi

İleti saka » 11 Şub 2009, 09:20

Asus notebookların disklerinde normalde göremediğiniz bir bölüntü içinde bilgisayarınızın tüm dosyalarının yedeği bulunmaktadır. Bu bölümü kullanmak için aşağıdaki talimatları dikkatlice okuyunuz.

Sabit Disk Bölüntüsünü Kullanma
Kurtarma Bölüntüsü, fabrikada Dizüstü PC’nize yüklenen işletim sistemi, sürücüler ve programların bir görüntüsünü içerir. kurtarma Bölüntüsü, sabit disk sürücünüzün iyi durumda olması şartıyla, Dizüstü PC’nizin yazılımını hızla orijinal çalışma durumuna geri yükleyen bir kapsamlı kurtarma çözümü sunmaktadır. Kurtarma Bölüntüsünü kullanmadan önce, veri dosyalarınızı (Outlook PST dosyaları gibi) başka bir ortama kaydedin ve isteğe uyarlanmış konfigürasyon ayarlarını (ağ ayarları
gibi) not edin.

Çünkü bu işlem sonunda bütün verileriniz silinecek ve bilgisayarınız ilk günkü haline dönecektir.

Kurtarma Bölüntüsü Hakkında
Kurtarma Bölüntüsü, fabrikada Dizüstü PC’nize yüklenen işletim sistemi, sürücüler ve programların geri yüklenmesi için sabit disk sürücünüzde ayrılan bir alandır.

ÖNEMLI: “RECOVERY” adlı bölüntüyü silmeyiniz. Kurtarma Bölüntüsü fabrikada oluşturulmuştur ve silinmesi halinde kullanıcı tarafından geri yüklenemez. Kurtarma sürecinde sorun yaşarsanız Dizüstü PC’nizi bir yetkili ASUS servis merkezine götürünüz.

Kurtarma Bölüntüsünün Kullanılması:
  1. Bilgisayarı yeniden başlatın ve açılış sırasında [F9] tuşuna basın. (bir Kurtarma Bölüntüsü gerektirir)
  2. Windows Kurulumu [EMS Etkin] seçmek için [Giriş] tuşuna basın.
  3. “ASUS Ön-yükleme Sihirbazı” ekranını okuyun ve Ileri ’ye tıklayın.
  4. Bir bölüntü seçeneğini seçin ve Ileri’ye tıklayın.
    Bölüntü seçenekleri:
    1. Windows’u sadece birinci bölüntüye kurtar.
      Bu seçenek, sadece birinci bölüntüyü silerek size diğer bölüntüleri koruma imkanı verecek ve sürücü “C” olarak yeni bir sistem bölüntüsü oluşturacaktır.
    2. Windows’u bütün Sabit Diske kurtar.
      Bu seçenek, sabit disk sürücünüzde bulunan bütün bölüntüleri silecek ve sürücü “C” olarak yeni bir sistem bölüntüsü oluşturacaktır.
    3. Windows’u bütün Sabit Diske 2 bölüntülü olarak kurtar.
      Bu seçenek, sabit diskinizdeki bütün bölüntüleri silecek ve “C” (%60) ve “D” (%40) olmak üzere iki yeni bölüntü oluşturacaktır.
  5. Kurtarma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.
Notebook, laptop, netbook
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 117
Notebook markası: Asus

Re: Asus notebooklarda recovery işlemi

İleti egzantirik_ » 11 Mar 2009, 18:12

Hocam Benim şöyle bir sorunum var.Bende resimlerdeki gibi cıkıyor kurtama bölümü.Model Asus F3F AN-303

http://img145.imageshack.us/img145/156/dsc01887u.jpg

http://img145.imageshack.us/img145/7553/dsc01888.jpg

2.Secenek ile D: diskim sabit kalıyor. C bölümünü yeniliyor. Fakat Recovery başlatılamadı diye bir hata alıyorum.Bozuldu galiba.
Bunu tekrar yükleme imkanımız varmı yada Elimdeki Recovery Cdleri ile aynen çalıştırma imkanım varmı.1.3.4. secenekleri ne anlama geliyor.Tşkler
ASUS F3F AN-303
egzantirik_
Yeni Üye
Yeni Üye

Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 1

İleti saka » 12 Mar 2009, 09:20

recovery dvd leri ile deniyorsanız onları çıkarıp bilgisayar açılırken f9 a basarak deneyin.

eğer f9 ile deniyorsanız recovery dvd leri ile deneyin. ikisi birden bozulmuş olamaz sanırım
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti egzantirik_ » 12 Mar 2009, 11:26

Hocam zaten F9 ile çalıştırrıyorum.F9 a basarak acıldığında resimdeki 4 tane secenek geliyor ekrana. 2. secenek ile HDD deki yüklü recoveryi çalıştırıyor ve D: bölümüm sabit kalıyor C: bölümünü yeniliyordu.Her zaman bu sekilde kullanıyordum.Servisten geldi LCD değişimi için gitmişti. Servisten geldikten sonra recoveryi çalıştırmak istedim. Recovery Başlatılamadı Hatasını veriyor sürekli olarak.
Recovery cdleri ile yüklemeyi çalıştırabildim. Fakat saatlerce yüklemeye uğrasıyor ve sadece sistemi yüklüyor.Driverler yardımcı programlar vs hiç biri yok.Oda ayrıca bir zaman ve zahmet.HDD ki recovery ile sadece iki tuş ve 5 dk gibi bir zamanda tertemiz sistemim geri geliyordu. Asus'un ve bilgisayarımın tek sevdiğim yönü buydu.
Benim asıl öğrenmek yapmak istediğim. HDD yüklü olan recoveryi çalıştırabilmek oldu.Tekrar yeniden nasıl yükleye bilirim çalıştırabilirim. Sorum bu. Acaba diğer arkadasların benim bilgisayarın yada bana uyumlu başka modellerin recovery bölümünu kendi bilgisayarıma kopyalasam çalışırmı ???
Ayrıca 1. 3. ve 4. seceneklerın anlamları ne
ASUS F3F AN-303
egzantirik_
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saka » 12 Mar 2009, 19:17

eğer arkadaşınızdan alıp kopyalayabilirseniz çalışır

Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti egzantirik_ » 13 Mar 2009, 09:59

Tşkler hocam. Asus F3F AN-303 modeline tam uyumlu başka modeller hangileri bilginiz varmı acaba. Bildim kadarı ile. Buradan Recovery bölümünün paylaşımı yasak doğrumu
ASUS F3F AN-303
egzantirik_
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saka » 13 Mar 2009, 21:10

bu işlem vistalı bütün asuslarda işe yarar. xplerde ise bir iki adım farklıdır o kadar.

recovery dvd'lerinin paylaşımını biz değil microsoft yasaklıyor. içinde işletim sistemi olduğu için yasalara aykırı olduğunu söylüyorlar.

Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti egzantirik_ » 14 Mar 2009, 10:43

İlginiz bilgileriniz yardımınız için çok tşkler hocam.
Tek çare kalıyor ki.Çevremde birinden Asus Notebook bulmak kalıyor geriye.
Çok sağolun hocam
ASUS F3F AN-303
egzantirik_
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti talatcaner » 14 Mar 2009, 21:40

Arkadaşlar,m51sn modeli bilgisayarımda cd kullanarak format atamıyorum,sebebi bir türlü bios ayarlarından boot sırasını cd/dvd olarak ayarlayamamam.Aslında birinci sıraya cd/dvd seçeneğini getirip f10 ile save and exıt seçeneğini kullanıyorum ama yine hdd'den başlıyor.

Netice olarak sırası ile bu işlemi nasıl gerçekleştireceğimi yazabilecek var mı?

Ayrıca harici bir hdd kullanıyorum ve disk yönetiminden harici hdd içinde 30 gb lık bir bölüm ayırdım,bu bölüme işletim sistemi
kurabilirmiyim,bios ayarlarını kurcalarken boot kısmında,harici hdd (takılı olduğundan olsa gerek) boot seçeneği olarak çıkıyor,demektir ki harici hdd ye bir şekilde işletim sistemi kursam açılışta o sistemin çalışması için yine boot kısmından hdd seçeneğinden harici hdd yi seçmem gerekiyor,acaba? Bilgisi olan?
talatcaner
Yeni Üye
Yeni Üye

Aldığı Teşekkür: 0

İleti grade01tr » 15 Mar 2009, 14:15

talatcaner yazdı:Arkadaşlar,m51sn modeli bilgisayarımda cd kullanarak format atamıyorum,sebebi bir türlü bios ayarlarından boot sırasını cd/dvd olarak ayarlayamamam.Aslında birinci sıraya cd/dvd seçeneğini getirip f10 ile save and exıt seçeneğini kullanıyorum ama yine hdd'den başlıyor.

Netice olarak sırası ile bu işlemi nasıl gerçekleştireceğimi yazabilecek var mı?

Ayrıca harici bir hdd kullanıyorum ve disk yönetiminden harici hdd içinde 30 gb lık bir bölüm ayırdım,bu bölüme işletim sistemi
kurabilirmiyim,bios ayarlarını kurcalarken boot kısmında,harici hdd (takılı olduğundan olsa gerek) boot seçeneği olarak çıkıyor,demektir ki harici hdd ye bir şekilde işletim sistemi kursam açılışta o sistemin çalışması için yine boot kısmından hdd seçeneğinden harici hdd yi seçmem gerekiyor,acaba? Bilgisi olan?

Anladığım kadarı ile format atmak için gene biostan quick boot menüsü disable bunu anable yaparsa sorununun çözülür.
İkinci sorun için ise tam bir bilgim yok ama Boot menüsünden sisteme ilk harddisc i usb hdd olarak gösterirsen olması gerekir diye tahmin ediyorum.
grade01tr
Yeni Üye
Yeni Üye

Aldığı Teşekkür: 0

Sonraki

Asus Notebook