bolge 1: forumlar

ASUS NOTEBOOK KAMERA SORUNU

Asus notebook & netbook destek, driver ve bilgi bölümü

ASUS NOTEBOOK KAMERA SORUNU

İleti emir38 » 25 Kas 2010, 21:55

Arkadaşlar merhaba,

İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Benim sorunum şu, ASUS N61JA notebook'um aldıktan yaklaşık 4-5 ay sonra LifeFrame ya da Msn gibi uygulamalarda kamera açmaya çalıştığımda " THE CAMERA IS USED BY ANOTHER PROGRAM" şeklinde bir hata vermeye başladı, ancak kamerayı kullanması muhtemel bütün programları kapattım / kontrol ettim sonuç düzelmedi. Bunun üzerine önce aygıt yöneticisinden kamerayı kaldırıp kurdum, asustek’ ten önerilen driverlerı indirdim ancak çözüm olmadı. Bunun üzerine sistemi yeniden kurdum, orijinal cd den yükleme yaptım ama aynı sorun yine devam ediyor. Gerek notebook.gen.tr ve gerekse başka sitelerdeki bütün forumları inceledim ama bir çözüm bulamadım. Lütfen bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

ADI : ASUS USB2.0 UVC 2M WebCam

Donanım Kimlikleri : USB\VID_13D3&PID_5122&REV_0202&MI_00
USB\VID_13D3&PID_5122&MI_00

ÜRETİCİ : Driver cd sinden yükleme yapınca Microsoft, asus web siteden driver yükleyince Azurewave

İŞLETİM SİSTEMİ : Windows 7 Ultimate 32 Bit
ASUS N61JA-JX114V
emir38
Yeni Üye
Yeni Üye

Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 0

Re: ASUS NOTEBOOK KAMERA SORUNU

İleti saka » 27 Kas 2010, 17:04

şu konuya baktınız mı?

eğer sorun devam ederse bilgileri başka bir bilgisayar ya da diske yedekleyip recovery yaparak kolayca çözebilirsiniz.
Notebook, laptop, netbook
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 117
Notebook markası: Asus

İleti mehmetyt » 22 Şub 2011, 01:10

işte bu arkadaşın sorunu benim sorunumun aynısı sadece model kamera ve işletim sistemim farklı bu arkadaş sorunu çözebildimi acaba ?
emir38 yazdı:Arkadaşlar merhaba,

İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Benim sorunum şu, ASUS N61JA notebook'um aldıktan yaklaşık 4-5 ay sonra LifeFrame ya da Msn gibi uygulamalarda kamera açmaya çalıştığımda " THE CAMERA IS USED BY ANOTHER PROGRAM" şeklinde bir hata vermeye başladı, ancak kamerayı kullanması muhtemel bütün programları kapattım / kontrol ettim sonuç düzelmedi. Bunun üzerine önce aygıt yöneticisinden kamerayı kaldırıp kurdum, asustek’ ten önerilen driverlerı indirdim ancak çözüm olmadı. Bunun üzerine sistemi yeniden kurdum, orijinal cd den yükleme yaptım ama aynı sorun yine devam ediyor. Gerek notebook.gen.tr ve gerekse başka sitelerdeki bütün forumları inceledim ama bir çözüm bulamadım. Lütfen bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

ADI : ASUS USB2.0 UVC 2M WebCam

Donanım Kimlikleri : USB\VID_13D3&PID_5122&REV_0202&MI_00
USB\VID_13D3&PID_5122&MI_00

ÜRETİCİ : Driver cd sinden yükleme yapınca Microsoft, asus web siteden driver yükleyince Azurewave

İŞLETİM SİSTEMİ : Windows 7 Ultimate 32 Bit
mehmetyt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ettu » 22 Şub 2011, 13:01

Hangi işletim sistemi için driver arıyorsun? Tam olarak yazarsan yardımcı olabilirim.
ettu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetyt » 22 Şub 2011, 16:50

arkadaşım ilgin için teşekkür ederim senin için tekrar yazayım asus f81se vista32 webcam USB\VID_0C45&PID_62C0&MI_00 verilen sitelere baktım ancak bulamadım bana dogrudan link verirsen sevinirim.
ettu yazdı:Hangi işletim sistemi için driver arıyorsun? Tam olarak yazarsan yardımcı olabilirim.

mehmetyt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ettu » 22 Şub 2011, 18:35

mehmetyt yazdı:arkadaşım ilgin için teşekkür ederim senin için tekrar yazayım asus f81se vista32 webcam USB\VID_0C45&PID_62C0&MI_00 verilen sitelere baktım ancak bulamadım bana dogrudan link verirsen sevinirim.
ettu yazdı:Hangi işletim sistemi için driver arıyorsun? Tam olarak yazarsan yardımcı olabilirim.

Bu linten ilgili sürücüyü bulabilirsin. İndirdiğin webcam sürücü içindeki snp2uvc.inf dosyası varsa bu dosyanın içinde "\VID_0C45&PID_62C0" ismini arattır. Bulduğun sürücü doğru sürücüdür.
http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=AfgOiz2liln9hVVM
ettu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetyt » 23 Şub 2011, 12:05

ettu yazdı:
mehmetyt yazdı:arkadaşım ilgin için teşekkür ederim senin için tekrar yazayım asus f81se vista32 webcam USB\VID_0C45&PID_62C0&MI_00 verilen sitelere baktım ancak bulamadım bana dogrudan link verirsen sevinirim.

Bu linten ilgili sürücüyü bulabilirsin. İndirdiğin webcam sürücü içindeki snp2uvc.inf dosyası varsa bu dosyanın içinde "\VID_0C45&PID_62C0" ismini arattır. Bulduğun sürücü doğru sürücüdür.
http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=AfgOiz2liln9hVVM

tesekkurler ama sorun devam ediyor kameraniz baska program tarafindan kullaniyor ibaresi var varsa yorumunuz bekliyorum.

mehmetyt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ettu » 23 Şub 2011, 12:33

Yapacağın şey webcamın sürücüsünü hangi program kullanıyor? Önce antivirüs programın varsa kaldırıp dene. Sonra webcam programını tamamen kaldır. Hatta regeditten bile tamamen temizle. Register Clean türü bir programla yapabilirsin. Yada recovery cd'lerin varsa verilerinin yedeğini alarak orijinal sisteme geri dönüp aynı hatayı veriyor mu kontrol edebilirsin.
Laptopun biosunun versiyonu kaç? Eskiyse son versiyonla güncelleyebilirsin.
ettu
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmetyt » 23 Şub 2011, 15:45

ettu yazdı:Yapacağın şey webcamın sürücüsünü hangi program kullanıyor? Önce antivirüs programın varsa kaldırıp dene. Sonra webcam programını tamamen kaldır. Hatta regeditten bile tamamen temizle. Register Clean türü bir programla yapabilirsin. Yada recovery cd'lerin varsa verilerinin yedeğini alarak orijinal sisteme geri dönüp aynı hatayı veriyor mu kontrol edebilirsin.
Laptopun biosunun versiyonu kaç? Eskiyse son versiyonla güncelleyebilirsin.

ben laptopa kamera sorunu nedeniyle tekrar vista yükledim.sonra orjinal driver cd sindeki kamera pıdleri tutmadı nasıl iş se anlamadım sonra uygun driverı buldum yükledim ama sorun devam ediyor ben video indirmiştim acaba virüsdenmi kaynaklanıyor ama formatta attım sorun webcamde heralde.
mehmetyt
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ettu » 23 Şub 2011, 16:42

Webcamın sürücüsünü tamamen kaldırdıktan sonra işletim sistemine uygun N61JV-N61JQ yada N61JV serilerinin webcam sürücülerini indirip kurup sırayla dene. Olmazsa ki olması gerekir. Makinanda kurulu programları teker teker kaldırıp sorunu çözmeye çalış. Yine de olmazsa işletim sistemini değiştirmeni tavsiye derim.
ettu
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Asus Notebook