bolge 1: forumlar

Acer 4315 Detaylı İnceleme ve Test (Resimli)

Acer notebook & netbook destek, driver ve bilgi bölümü

Acer 4315 Detaylı İnceleme ve Test (Resimli)

İleti [C_a_N_e_R] » 11 Tem 2008, 13:44

ACER 4315
Önceden kim düşünürdü ki bu fiyatlara notebook sahibi olabileceğimizi. Düşen fiyatlar, ısınan rekabet ortamı ve mutlu olan son kullanıcı :) Bu yazımızda Acer'ın 4315 modelini ele alıp detaylı şekilde inceleyeceğiz. Öncelikle bilgisayarın teknik özelliklerini verelim.

Model : Acer 4315 Cel.M540 1,86-14.1"WXGA- 512Mb-80Gb-Lnx
İşlemci : Intel® Celeron®M 540 (1MB L2 Cache 1,86Ghz, 533MHz)
Yonga Seti : Intel 943GML Chipset
Ekran Tipi : 14.1" WXGA CrystalBrite LCD 1280x800 Çözünürlük 16ms
Bellek : 512MB DDR2
Sabit Disk : 80GB
Ekran Kartı : Intel® GMA X3100 Maks. 358MB
Optik Sürücü : DVD Double Layer DVD+RW
İşletim Sistemi : Linux
Boyutlar : 366 x 274 x 33.6/42.6
Açıklama(1) : Wireless Acer SignalUp wireless
Açıklama(2) : ExpressCard™/54 slot
3X USB 2.0 port
External display (VGA) port
Headphone/speaker/line-out jack,Microphone-in jack
Ethernet (RJ-45) port,Modem (RJ-11) port

Bilgisayarda, Celeron M (Mobile) işlemci kullanılıyor. Her ne kadar çift çekirdek işlemciler pazara hakim olsa da tek çekirdekli düşük konfigürasyonlu makineler de bir hayli alıcı bulmakta. 512 MB DDR2 667 mhz Samsung marka ram ile beraber geliyor. Ayrıca 80 GB'lık hard disk kapasitesi ihtiyaçları karşılar nitelikte. Acer 4315'i, abisi olan 5315'ten ayıran tek nokta ekran boyutu ve üst kapağın farklı malzemeden yapılmış olması. Geri kalan tüm teknik özellikler aynı.

Makine üzerinde bulunan tümleşik Intel GMA X3100 ekran kartı maksimum 358 mb'a ulaşabilmekte. Tabi bunun için sistem belleğini arttırmanız gerekiyor. Optik okuyucu olarak da DVD-RW kullanılmış. İşletim sistemi ise Linux olarak geliyor fakat kullanmaya uygun değil. Türk kullanıcılarının %90'ı Windows kullandığı için makinede yapılması gereken ilk işlem yeni bir Windows kurulumu oluyor. Makine üzerinde 3 USB portu, bir harici VGA çıkışı, Mikrofon ve hoparlör girişi, ethernet çıkışı ve 56K modem çıkışı bulunmakta. Tabi kablosuz interneti de unutmamak gerek.

İŞLEMCİ
Bilgisayar üzerinde bulunan 1 MB önbellekli, 533 Mhz FSB ve 1.86 Ghz hızına sahip Celeron Mobile İşlemci, hakkı yenemeyecek derecede performanslı. Yapılan SüperPI testlerinde de hayli güzel bir zamanlama yakalamakta. Bilgisayar bilgisi fazla olmayan kullanıcılar "Celeron" ismini duydukları an ağızlarını bükerler. Çünkü Intel'in en alt sınıf işlemcisidir. Ama buna rağmen yaptığım testlerde beni hiç üzmedi. Bilgisayar üzerinde 1080p yada 720p High Defination filmleri rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Bunda işlemcinin rolü büyük. Pentium M 1.7 olan eski dizüstü bilgisayarımda filmler takılıyordu. Ama Celeron'da takılmadan tamamen akışkan bir şekilde göstermesi beni şaşırttı.

BELLEK
Bilgisayar 512 MB DDR2 667 Mhz Samsung RAM ile birlikte geliyor. 512 MB ram özellikle Vista işletim sistemi kullanacak olanlar için tam bir facia olacaktır. Ama XP işletim sisteminde sizi idare edecektir. Ramin en az 1 GB olması çok daha iyi olacaktır. 4315 ve 5315 kullanıcılarının yaptıkları ilk şeylerden biri de ramlerini yükseltmeleridir. Bilgisayar kitapçığında maksimum toplam bellek boyutunun 2 GB olduğu yazmakta. Fakat biz 512 MB DR2 yanına 2 GB taktığımızda makine ikisini de sorunsuz bir şekilde çalıştırmakta ve 2,5 gb olarak görmektedir. 2,5 GB Ram ile XP işletim sistemi adeta uçuyor. 10 adet MSN penceresi, Winamp, 10 adet sayfa açılmış Firefox penceresi ve çalıştığım Photoshop programı birlikte kasmadan çalışıyor ve kullanıcıyı gayet memnun ediyor.

Resim

LCD
14.1" boyutunda ve 1280x800 max çözünürlüğe sahip parlak bir Wide Screen LCD ekranı bulunuyor. Tepkime süresi ise 16 ms. Tepkime süresi oyunlarda yada filmlerde bir sorun teşkil etmiyor. Gayet akışkan bir görüntü sunmakta. Parlak ekranı sayesinde görüntüler çok net ve canlı. Özellikle geceleri 720p veya 1080p HD film izlediğinizde büyülenmemeniz imkansız.

Resim

HARD DISK
Bilgisayarda 80 GB kapasiteli TOSHIBA hard disk bulunuyor. 5400 rpm dönüş hızı ise gayet tatmin edici. Ayrıca hard diskin çok sessiz olduğunu da belirtmek istiyoruz. Çalışırken nerdeyse duyulmuyor. Işığı yanarken çalıştığını anlayabilirsiniz. Yada kulağınızı bilgisayara dayarsanız ufak bir ses duyarsınız.

KLAVYE
Bilgisayarın tasarımından dolayı beyaz renkli bir klavyesi var. Tuş dizilimi gayet güzel. Yazarken de içine göçme gibi sorunları olmuyor. Ve sessiz bir klavye. Klavyenin sol tarafında wireless açma kapama düğmesi, Acer'ın "Empowering Technology" adlı programı için kısayol tuşu, capslock ışığı, numlock ışığı ve hard diskin çalıştığını gösteren bir ışık bulunmakta. Ayrıca enter tuşu da büyük. Bu kimileri için vazgeçilemez bi özellik.

Resim
Resim

SES
Bilgisayarda Realtek'in tümleşik ses kartı bulunuyor. Ses kartı yeterli düzeyde olsa da bilgisayar üzerindeki hoparlörler çok kaliteli ses vermemekte. Ama tizleri doyurucu. Ses kartı asıl marifetini bilgisayara 5+1 bağladığımızda gösteriyor. Logitech x540 5+1 ses sistemini bağladım ve test ettim. Bassları olsun, tizleri olsun ses kalitesi olsun beni çok memnun etti. Fakat ses kartı 5+1 desteklemediği için ben sadece 2+1 şeklinde kullanabildim. Ama logitech x540'da bulunan matrix teknolojisi 2+1'i 5+1 şekline getirdi. HD fimlerde aldığım ses kalitesi beni tatmin etti. Bilgisayar üzerindeki hoparlörlerin ses seviyesi film izlemek için yeterli.

EKRAN KARTI
Tümleşik Intel GMA x3100 ekran kartından süper bir performans beklenmemeli. Ama yine de eski oyunları tatmin edici bir hızda çalıştırıyor. Bazı incelediğim oyunlar ve FPS değerleri.

GTA Vice City - 1024x768-32 bit (High) / 35-55 fps
Call Of Duty - 800 x 600 (High) / 25-40 fps
Counter Strike - 1024x768 (High) / 55-75 fps
Counter Strike - 1280x800 (Wide) / 35-55 fps
NFS5 - Porsche Unleashed - 1024x768 (High) / 40-50 fps
UEFA 2007 - 800x600 (High) / 25-30 fps

GENEL
Bilgisayarın tasarımı çok güzel. 14.1" LCD sayesinde makine daha ufak olmuş ve abisi 5315 den ayrılan en güzel farkı da bu. Kasa kalitesi çok yüksek diyemeyeceğim ama piyasadaki birçok ucuz marka laptoptan çok daha iyi. Üst kısmın parlak olmayan plastikten yapılması çizilmesini engelliyor. Ama parmak izini çok belli ediyor. Bilgisayar çok kalın değil. Ayrıca 15.4 bilgisayarlardan daha hafif. En azından taşırken yormuyor fazla. Wireless çekim gücü gayet iyi. Şu ana kadar kopma falan yaşamadım. LCD menteşeleri gayet sağlam ve kalın. Çok sert değil. Makine üzerindeki fanın sesi de rahatsız edici değil ve sürekli çalışsa dahi fazla duyulmuyor. Genel de 5 dk da bir 15 saniye çalışıp susuyor böylece sıcaklık değerini koruyor.

Eksiler
- Bilgisayar adaptörü şarjdayken hafif bir tiz sesi veriyor. Isıdan kaynaklandığını söylüyorlar ama makine şarj olurken bu sesi dinlemek gerçekten rahatsızlık verici. Bilgisayarın şarjı dolduğunda bu ses kesiliyor yani fişteyken devamlı kullanımda ses çıkmıyor ama fişte şarj olurken bu ses şahsen beni deli ediyor. 5315 adaptörlerinde de var bu sorun. Yani acerdan kaynaklanan bir sorun.
- Her bilgisayarda neredeyse standart olan Bluetooth ve kart okuyucu bu modelde yok.
- 512 MB ram yetersiz. En az 1 GB olmalı.

Artılar
+ Fiyatını sonuna kadar hakediyor.

Not: Acer 5315 modelinde fan sorunu bulunmaktadır. Bilgisayar uyku moduna girdiğinde fanı çalışmamakta ve bilgisayar ısıdan dolayı kendini aniden kapatmaktadır. Bu sorun 4315 modelinde yoktur ve tercih edilmesi gereken tek modeldir (Alt seviye notebooklar içinde)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
[C_a_N_e_R]
Yeni Üye
Yeni Üye

Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 0

Re: Acer 4315 Detaylı İnceleme ve Test (Resimli)

İleti saka » 11 Tem 2008, 13:54

güzel çalışma olmuş. Ellerinize sağlık.
Notebook, laptop, netbook
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 117
Notebook markası: Asus

Re: Acer 4315 Detaylı İnceleme ve Test (Resimli)

İleti [C_a_N_e_R] » 11 Tem 2008, 14:49

Teşekkür ederim [bravo]
[C_a_N_e_R]
Yeni Üye
Yeni Üye

Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 0

Acer Notebook